- Advertentie -
- Advertentie -
HomeBÖB positief over Duits regeerakkoord, maar: “te weinig aandacht voor binnenvaart”

BÖB positief over Duits regeerakkoord, maar: “te weinig aandacht voor binnenvaart”

- Advertentie -

Delen

De Duitse organisatie van binnenhavens is positief over het coalitieakkoord van CDU/CSU en SPD. Na de presentatie daarvan sprak BÖB-voorzitter Joachim Zimmermann van “een goed vertrekpunt”. Het akkoord bevat volgens hem belangrijke elementen om de concurrentiepositie van de binnenhavens te verbeteren en sluit aan bij actuele zorgen van de sector.

De nieuwe coalitie heeft zich uitgesproken voor het versterken van essentiële markten voor binnenhavens, zoals de staal- en chemiesector. Tegelijkertijd wordt er ingezet op het stimuleren van de waterstofindustrie, CO2-opvang en – opslag en de ontwikkeling van de circulaire economie. Volgens Zimmermann leidt dit tot een aanzienlijke toename van haven- en scheepvaartgerelateerde goederenstromen. “We zijn positief over deze plannen en steunen ze van hart”, aldus de BÖB-voorzitter.

Binnenvaart

Wel uit hij kritiek op het gebrek aan aandacht voor de binnenvaart in het akkoord. “Binnenhavens functioneren slechts zo goed als de infrastructuur die eraan voorafgaat en erop volgt – bruggen, wegen, spoorlijnen en vaarwegen.” aldus Zimmermann. Hij is positief over de plannen om planprocedures voor vervangingsprojecten te versnellen.

Toch mist hij een duidelijke visie op de rol van de binnenvaart als transportmodaliteit. “Duurzame multimodaliteit is alleen mogelijk door een goede samenwerking tussen binnenvaart en goederenvervoer per spoor. Alleen inzetten op verschuiving van vrachtverkeer naar het spoor is niet voldoende”, stelt hij.

De BÖB had graag concretere uitspraken gezien over hoe de coalitie de binnenvaart wil ondersteunen bij haar transitie en in de concurrentiestrijd met andere vervoersvormen. “Wij verwachten dat dit alsnog wordt meegenomen in het regeringsbeleid.”

Investeren en vernieuwen

Zimmermann sprak zijn waardering uit voor het voornemen om te investeren in vernieuwing en versterking van de haveninfrastructuur. “Dat is absoluut noodzakelijk om ervoor te zorgen dat Duitse havens hun rol als knooppunten voor de energietransitie, als centra van de circulaire economie en als logistieke hubs voor industrie, handel en defensie ook in de toekomst kunnen blijven vervullen.”

Joachim Zimmermann. (foto BÖB)

De BÖB diende in de vorige regeerperiode een concreet plan voor een nationale financieringsregeling om kade-installaties toekomstbestendig te maken. Met het nieuwe speciale fonds dat beschikbaar komt, zouden er volgens Zimmermann geen financiële obstakels meer mogen zijn. Hij roept de federale regering en de deelstaten op om snel te handelen en niet te wachten op de termijn van twee jaar die in het akkoord is vastgelegd. “Stel een ambitieuzere planning op”, is zijn dringende advies.

Positief is Zimmermann ook over het “duidelijke commitment” van de nieuwe coalitie aan de Nationale Havenstrategie. De Duitse zee- en binnenhavens hebben actief bijgedragen aan het opstellen van deze strategie. Die bevat maatregelen om de concurrentiekracht van de binnenhavens te versterken, zoals het vereenvoudigen van vergunningsprocedures voor het plannen, bouwen en exploiteren van overslag- en opslagfaciliteiten. Hij roept op tot een “daadkrachtige uitvoering”.

 

 

Delen

- Advertentie -

Meer

Laat een reactie achter

Vul uw opmerking in!
Vul je naam in

- Advertentie -
- Advertentie -

- Advertentie -
- Advertentie -