Havenbedrijf Rotterdam introduceert Carbonbid. Bedrijven kunnen hiermee een financiële bijdrage krijgen als ze broeikasgassen in het havengebied verminderen.
Met het initiatief wil het Havenbedrijf de drempel verlagen om ideeën voor verduurzaming versneld tot uitvoer te brengen. Carbonbid is onderdeel van een groter pakket om de haven klimaatneutraal en toekomstbestendig te maken.
Carbonbid
Carbonbid richt zich op de uitstoot in het Rotterdamse havengebied; zowel van de logistiek als de industrie. Uitstoot die valt onder het Europese emissiehandelssysteem (UE ETS) komt niet in aanmerking. Alle bedrijven die aantoonbaar kunnen bijdragen aan de verlaging hiervan, kunnen deelnemen. Naast bedrijven in de haven kan het bijvoorbeeld gaan om start-ups, dienstverleners en producenten van machines en apparatuur.
Het Havenbedrijf stelt in totaal 3,5 miljoen euro beschikbaar voor Carbonbid. Bedrijven kunnen meedoen door een projectvoorstel in te dienen. Zij vragen daarbij een bedrag aan dat zij nodig hebben voor de uitvoering. Plannen met de meeste reductie per aangevraagde euro komen als eerste in aanmerking voor een bijdrage.
In de praktijk
Matthijs van Doorn legt uit waarom Havenbedrijf dit doet: “De klimaatopgave van de Rotterdamse haven is fors en het slagen ervan is bepalend voor de toekomst van de haven. Het Havenbedrijf bekijkt daarom, als beheerder en ontwikkelaar van het gebied, steeds hoe het kan bijdragen aan het verlagen van de uitstoot door bedrijven in de haven, met behoud van een aantrekkelijk investeringsklimaat”, aldus de directeur commercie bij Havenbedrijf Rotterdam.
“We werken al met veel verschillende projecten voor de energie- en grondstoffentransitie en maken sinds vorig jaar afspraken met in de haven gevestigde bedrijven over het verlagen van hun uitstoot. Klanten die daarbij investeren in verduurzaming, krijgen korting op de huurprijs. Carbonbid is een pilot waarmee we willen ontdekken of we het voor bedrijven ook met gerichte financiële hulp aantrekkelijker kunnen maken om versneld de uitstoot van het havengebied omlaag te brengen. Hiermee kunnen we de kennis en creativiteit van ondernemers zelf aanspreken; zij weten tenslotte het beste wat in praktijk werkt.”
Aanmelden vóór 18 juli
Partijen kunnen zich vóór 18 juli inschrijven en daarbij tot 700.000 euro aanvragen voor hun project. Het totale budget wordt verdeeld over minimaal vijf projecten. Voorstellen die in aanmerking komen voor Carbonbid zijn projecten die nog niet zijn gestart, minimaal 100 ton aan broeikasgassen verlagen en vóór 2030 worden uitgevoerd in het havengebied.
De verwachting is dat vooral middelgrote en kleine bedrijven zullen meedoen – en grotere bedrijven met een relatief lage uitstoot. Op de website van Carbonbid zijn alle voorwaarden te vinden. In januari 2026 sluit Havenbedrijf de contracten met de partijen die een bedrag krijgen toegekend.