Port of Antwerp-Bruges heeft 2024 afgesloten met een totale overslag van 278 miljoen ton. Dat is 2,3 procent meer dan in 2023. Een prestatie die volgens CEO Jacques Vandermeiren te danken is aan de veerkracht van de combihaven, die daardoor de geopolitieke spanningen en economische onzekerheden overwon. “Back to normal”, ziet hij niet meer gebeuren, zei Vandermeiren 27 januari bij de presentatie van de jaarcijfers.
De groei is te danken aan de overslag van containers, die in tonnen meer dan de helft van de totale overslag uitmaken. De containers plusten met maar liefst 8,9 procent in gewicht en 8,1 procent in aantallen. Reefercontainers stegen zelfs met 9,2 procent.
Het verlies van bijna een half miljoen TEU van en naar Rusland in 2021 is inmiddels volledig gecompenseerd door andere landen en regio’s. Het marktaandeel van de haven in de Hamburg-Le Havre Range steeg in de eerste negen maanden met 0,7 procentpunt tot 30,6 procent. Daarmee zitten Antwerpen en Zeebrugge concurrent Rotterdam op de hielen. De jarenlange nummer één had in diezelfde periode een aandeel van 31,4 procent. Dat was een jaar eerder nog 0,7 procentpunt meer.
Samenwerking
Ondertussen wordt de samenwerking tussen Port of Antwerp-Bruges en Port of Rotterdam hechter. Zo riepen ze op 14 januari gezamenlijk de Europese Commissie op om meer te investeren in het concurrentievermogen van de industrie in Europa.
Jacques Vandermeiren, CEO van Port of Antwerp-Bruges: “Het afgelopen jaar hebben we opnieuw onze veerkracht getoond. De uitdagingen waar we mee te maken hebben, zoals geopolitieke spanningen, de energietransitie en complexe vergunningstrajecten, vragen meer dan ooit om grensoverschrijdende samenwerking en een gedeelde visie. Alleen zo blijven we aantrekkelijk voor investeerders en behouden we onze strategische rol als pionier in de sector.”
Hij wees er ook weer op dat Antwerpen en Zeebrugge nog meer behoefte hebben aan extra capaciteit. Met name voor containeroverslag. Capaciteit die de concurrenten wel hebben, zeker aangezien zij aandeel hebben verloren. Aldus Vandermeiren.
Veel dalers
De meeste andere goederengroepen daalden. Dat kwam door “uitdagende marktomstandigheden”. De wereldwijde geopolitieke onrust en conflicten, maar ook een slecht jaar voor de Europese chemiesector, de bouw en de auto-industrie. Ze hadden allemaal last van hoge energie- en grondstofprijzen en een verminderde vraag.
Conventioneel stukgoed bleef in 2024 nagenoeg gelijk, de roro-overslag daalde met 3,4 procent – vooral door de terugval in de overslag van nieuwe auto’s (-9,4 procent). De overslag van droge bulk groeide minimaal (0,4 procent). De sterke daling van steenkool (-35,4 procent) werd gecompenseerd door de groei bij meststoffen (22,9 procent).
Vloeibare bulk kende een daling van 5,8 procent, vooral door een verminderde vraag naar diesel (-22,3 procent) en LNG (-21,9 procent). Chemicaliën groeiden ondanks de slechte markt sterk (14,8 procent). Dat was mede te danken aan de toename in biobrandstoffen (60,1 procent).
Investeren in infrastructuur
Met de officiële invoering van een diepgang van 16 meter wist Antwerpen zijn concurrentiepositie vorig jaar aanzienlijk te versterken. In Zeebrugge wordt de ICO roro-terminal verder ontwikkeld. Van de bouw van het nieuwe Antwerp Coordination Center wordt verwacht dat dit strategisch knooppunt de nautische keten optimaliseert en de efficiëntie van de haven verhoogt.
De ambitie van Port of Antwerp-Bruges is duidelijk: een spilfunctie blijven vervullen in de energietransitie en internationale handel. Om deze rol te versterken, combineert de haven haar positie als katalysator voor investeringen met strategische eigen investeringen. Samenwerking is daarbij onmisbaar. Door partnerschappen met diverse stakeholders zowel lokaal als internationaal weet de haven economische groei, innovatie en duurzaamheid te verbinden en blijft zij een essentiële schakel in de internationale logistieke handel.