Met sombere regelmaat steekt het plan de kop op om een directe verbinding over water te maken tussen New York en Warschau. Het grootste deel ligt van het traject er al, maar tussen Hengelo en Osnabrück staan vooral oude koeien die kennelijk hevig verlangen naar een sloot. Dat verlangen wordt gedeeld. Nu New Orleans beschermd is tegen Hollandse windstoten en de Betuwelijn stilzwijgend het landschap verrijkt, moeten we voorkomen dat die machtige Nederlandse graafmachines wegroesten.
In de regio Twente vinden sommigen er ook wel wat voor te zeggen. Je opent een tweede toegang over water tot de regio, zodat door slecht onderhoud in elkaar stortende sluisdeuren de bedrijven aan het Twentekanaal niet nogmaals voor het blok zetten. Voor het Dortmund-Ems-Kanaal telt dat het nieuwe kanaal een derde uitgang vormt, mochten schepen op het kanaal worden opgesloten als een sluis inzakt terwijl aan de andere kant van het kanaal een schip in de vaargeul zinkt (weet je nog, in oktober 2005? Statistisch gezien is de kans dat dat nogmaals gebeurt best groot, binnen 1.400 jaar).
Is de binnenvaart blij met de kanaalambities? Jarenlang verdwijnt het budget in het putje van deze sloot. Het budget dat eigenlijk had moeten worden gebruikt om de vaart over de bestaande vaarwaters aan te scherpen en te bevorderen. Erger nog: als ze erop worden aangesproken dat ze te weinig aan binnenvaart doen, zullen ministers van infrastructuur de komende vier kabinetten fijntjes wijzen op die giga-investering in een kanaal dat ergens op een punt aan de toekomstige horizon zal floreren. Wil je je sector duurder maken in een tijd van recordbezuinigingen en economische crises die zonder Europese eenheid een wereldoorlog hadden veroorzaakt?
Maar goed, als het kanaal er ligt, is er dan grootscheeps vaarwater naar Berlijn of Warschau? Voorlopig kun je op het vervolgtraject nog geen drie hoog containers varen en zullen ze toch flink wat bruggen moeten aanpassen vlak voor Berlijn. Zou dat een enorme verbetering zijn? Jazeker, maar dat zou het ook zijn als ze het kanaal niet aanleggen.
Laat de binnenvaart alsjeblieft niet die oude spoorfout maken en gaan voor een prestigeproject waar ze zich jarenlang geen raad mee weet. Dan maar wat provisorisch van New York via het Rhein-Herne-Kanal over water naar Warschau.